ÇALIŞMAK YA DA ÇALIŞMAMAK İŞTE BÜTÜN MESELE BU…

ÇALIŞMAK YA DA ÇALIŞMAMAK İŞTE BÜTÜN MESELE BU…

ÇALIŞMAK YA DA ÇALIŞMAMAK İŞTE BÜTÜN MESELE BU…

 

Ben bilim insanı diyorum; ama halkın %90’ı bilim adamı diyor. Başarı asla zekâ demek değildir. Başarı, gayrettir. Şu sözü duymuşsunuzdur: “Hiç kimse başarı merdivenlerinden elleri cebinde çıkmamıştır.” Bu söze tamamen katılıyorum. Ben şahsen haberlerde ya da gazetede gördüğümüz  SBS Türkiye birincilerinin başarıya nasıl ulaştıklarını ve planlarını anlatırlarken “Bol bol gezdim tozdum, elime hiç kitap almadım, son hafta da biraz çalıştım oldu.” dediklerine rastlamadım. Hep düzenli çalışmayı tavsiye ettiler.

Siz zeki olabilirsiniz. Türkiye birincisi olanlar da zeki olabilir; ama onlar aynı zamanda çalışkan zekiler… Diyelim ki hiç çalışmadan SBS’den 450 aldınız. Bu hiç çalışmayan birine göre büyük bir başarı ama istediğiniz liseye girecek kadar büyük bir başarı olmayabilir. Liseye alınırken puanınıza bakılır, hiç kimse: “Ama bu hiç çalışmadan 450 almış, bu çalışarak 500 almış, eminim 450 alan çalışsaydı 500 alabilirdi. Onu da lisemize alalım” demez.

Zekâ Allah tarafından verilmiş bir hediyedir; ama sadece zekâsını kullananlar için bu tam anlamıyla bir hediye olabilir. Zekâyı mücevherlere benzetelim. Tamam, sizin mücevheriniz olabilir; ama bu mücevheri bozdurup paraya dönüştürmedikçe istediğiniz kadar mücevheriniz olsun hiçbir kıymeti olmaz. Siz: “Nasıl olsa mücevherim çok…” derken sizden daha az mücevheri olanlar, mücevheri bozdurup paraya dönüştürürler. Sonra bir de bakmışsınız sizin çok üstünüzdeler. Kaplumbağa tavşan misali… Kaplumbağa azimle ilerlerken, tavşan hızlı olduğu hâlde yan gelip yattığı için yarışı kaybeder. SBS de bir yarış gibi: Çalışan kazanır, çalışan başarır, çalışan istediği lisede ve üniversitede okur… Anlayacağınız çalışmak ya da çalışmamak, işte bütün mesele bu.

Arı bal yapmak için çok meşakkatli işler yapar; ama sonunda bal oluşur. Balı hem kendisi yer hem insanlarla paylaşır. Sizin de arı gibi çalışıp, baldan tatlı muhteşem sonuçlara ulaşmanız ve tüm insanlığa faydalı olmanız dileğiyle…

Etiketler:

Yorum Yaz