ANNE OLSAYDIM

ANNE OLSAYDIM

ANNE OLSAYDIM

 

Çocuklar doğduğu ilk günden itibaren kendileriyle birlikte belirli masraflar da getirirler. Çocukların bu masrafları ilk önce bez, mama gibi şeylerle başlayarak daha sonraları defter, kalem, çanta, kıyafet gibi ihtiyaçlara dönüşür. Yani çocuk büyüdükçe ihtiyaçları da büyür. Bunlar için belirli şeylerden tasarruf gerekiyor.

 

Eğer bir anne ya da baba olsaydım çocuğumun bu ihtiyaçlarını karşılamak için çok gerekmedikçe kıyafet, güzellik (bakım) ürünleri gibi şeyleri almazdım. Bununla ilgili Balzac’ın “Baba olduktan sonra göreceksiniz ki kendi mutluluğunuzdan çok, çocuğunuzun mutluluğu ile mutlu olabilirsiniz.” sözü ile baba olduğunda eğer çocuğunun isteklerini yerine getiremez ise babaların üzüleceğini anlıyoruz.

 

Aynı zamanda bütün anne ve babalar çocuğunun ömrü boyunca başarılı olmalarını ister. Bu yüzden anne ya da babamın yerinde olsaydım çocuğumun başarılı olması için elimden geleni yapardım. Örneğin çocuğum yabancı dil öğrenmek istiyorsa onun yabancı dil öğrenmesini sağlardım; çünkü çocuğum yabancı dile meraklıysa gelecekte bununla alakalı bir şeyler yapmak istiyor olabilir ve eğer yabancı dil öğrenmek istiyorsa bu konuda başarılı olacağına inanıyor demektir. Bundan dolayı çocuğum için yapacağım yatırımların en büyüğü onun istekleri ve ihtiyaçları için olacaktır. Bir diğer yatırım ise elimden geldiğince çocuğumun seçeceği mesleğe göre bir şeyler yapmak olurdu.

 

Anne ve baba olmak çocuğu için tasarruf ve yatırım yapmak, onun için çaba göstermektir. Anne ve babalarımız bunu yaparlar. Eğer biz anne ve babamızın yerinde olsaydık biz de bunları yapardık. Çocuklarının doğduğu günden büyüyüp kendine bakacak hâle gelene kadar onun için yatırımlar yapan, ihtiyaç ve isteklerini karşılayan anne ve babalarımıza teşekkürler…

Etiketler:

Yorum Yaz