29 Ekim

29 Ekim

29 EKİM

Ben daha küçük yaşlarda iken 29 Ekim bana bayraklarla süslenmiş bir sınıfı, vatanımızı, Atatürk’ümüzü anlatan şiirlerin okunduğu törenleri ve annemin doğum gününü hatırlatırdı! Şimdi ise biraz daha büyüdüm. Artık çoğu şeyi gerçek anlamları ile daha derin yüzleri ile anlayabiliyorum. Okuyorum ve öğreniyorum.

Hepimizin de bildiği gibi; vatanımızın üzerine kara bulutlar gibi çöken düşmanlardan, üstün dehası ve uyguladığı başarı stratejileri ile Türk milletini kurtaran önderimiz Atatürk, 29 Ekim 1923’te “Cumhuriyet” in ilanı ile ülkemizi, milletimizi aydınlık ufuklara ve güzel bir geleceğe taşımıştır.

Milletin egemenliğini ve bağımsızlığını kendi elinde tutuğu ve bunu belirli süreler için seçtiği milletvekilleri aracılığı ile kullandığı bir yönetim şekli demek olan “Cumhuriyet”; milletimize kendi kendini yönetme imkânı vermiş ve halkı kendi kendisinin efendisi yapmıştır. Böylece babadan oğla geçen ve halka hiçbir söz hakkı tanımayan “padişahlık” saltanatına son verilmiştir. Ve bu özgür irade, milletimizi medeni ülkeler seviyesine yükseltmiştir.

23 Nisan 1920’de kurulan TBMM’de Atatürk’ün önderliğinde, halkın oy birliği ile alınan kararlar, yapılan yenilikler ve inkılaplar Türkiye’ye gelişimi adına kaybettiği yılları geri kazandırmıştır.

Tüm bu zorlukları aşarak nice güzel işler başarmış olan Türk Milleti gibi akıllı, çalışkan ve fedakâr bir millet, iyi bir önderin ışığında daha nice 29 Ekimler ile nice atılımlar ve ilerlemeler kaydedecektir. Ben bir Türk genci olarak buna yürekten inanıyorum.

Yine 29 Ekim yaklaşıyor ve yine okulumuzu bayraklarla süsleyip, törenlerde şiirler okuyup şarkılar söyleyeceğiz; fakat coşkumuz eskisinden çok daha fazla olacak. Çünkü 29 Ekim 1923 tarihinin vatanımız ve milletimiz için ne demek olduğunu şimdi çok daha iyi anlıyoruz. Ulu Önder’imizin de dediği gibi: Ne mutlu Türküm diyene!

Etiketler:

Yorum Yaz